İKKMO Başkanı A. Haydar ALKOÇ

1950 Yılında Yugoslavya'nın Türk Köyü Vrapçişta'da dünyaya geldim. 1958 Yılında ailem ile birlikte Ana vatanım Türkiye'ye dönüş yaptım.9 Yaşında Kadıköy Altıyol Sevil Kuaför salonunda Armağan, Özcan ve Rıdvan Ilıca kardeşlerin yanında mesleğime başladım. Akabinde kalfalık ve ustalık dönemimi Taç Kuaför'de tamamladım.

18 yaşında Avusturya'nın Viyana şehrinde 2 sene kuaförlük yaptıktan sonra askerlik vazifemi yapmak için vatanıma geri döndüm. Askerden sonra belirli bir süre Taç kuaförde çalıştım ve ilk salonumu ustalarımın yardımı İle Kadıköy'de faaliyete geçirdim. Mesleki ve Ticari ÇalışmalarımUzun yıllar ve halihazırda yapmakta olduğum kuaförlük mesleğimin yanı sıra, ithalat – ihracat işine başladım. Birçok sektörde ihtiyaca konu olan ürünlerin ithalat ve ihracatını gerçekleştirdim. Bu arada İnsan saçı ihracatına ve ithalatına başladım. Amerika başta olmak üzere, birçok ülkeye tonlarca Türk insan saçını ihraç ettim.

Kuaför salonlarımın yanı sıra saç ve saç uzatma sistemlerinin imalat ve satışına başladım. Platin Peruk ve Çağ kuaför Firmalarının sahibiyim. Platin Peruk imalat, Platin Peruk Kuaför Salonu ve Çağ kuaför Ekibimde 80 ye yakın arkadaşım çalışmaktadır. Platin Peruk markamız ile; Türkiye saç sektörü pazarının büyük kısmına saç ve saç ürünleri sağlamaktayız.

Türkiye genelindeki kuaför salonlarının %60 lık dilimine ürün temin etmekteyiz. Bununla beraber Türkiye'nin genelinde ve Dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce kuaför salonuna aktif eğitim vermekteyiz.

Dünya genelinde 39 Ülkede yüzlerce satış noktamız bulunmaktadır. Kuaförlük yanı sıra bir İnşaat firmam ve döviz bürosu ortaklıklarım bulunmaktadır. Diğer kuruluşlarımla beraber ortalama 120 kişiye iş imkanı sağlamaktayım. Oğlum, Kızım , Kardeşim ve yeğenlerim kuaförlük mesleğini icra etmektedirler. Oda FaaliyetlerimDaima yoğun olan Kuaförlük ve ticaret faaliyetlerimin yanı sıra, efsane başkanımız Ömer Aydıner ve sevgili Oktay Erkal büyüklerimin taşın altına elimi koymam noktasındaki isteklerini geri çevirmeyerek 1988 yılında yönetim kurullarında yer almaya başladım.

Sayın Ömer Aydıner başkanlığı dönemlerinde yönetim kurullarında 2. Başkanlık vazifelerinde bulundum. 2. başkan olarak Görev aldığım dönemlerde, katıldığımız Dünya Kuaförler Konfederasyonu tarafından düzenen ve Tüm ülkelerdeki kuaförlerin yarıştığı uluslararası organizasyonlarda milli ekiplerimizin başında oldum. Yönettiğim ekipler, takım olarak ve bireysel olarak ülkemize defalarca Dünya ve Avrupa şampiyonlukları getirdi. Oda olarak O zor olan dönemlerde takriben 500 kuaför kardeşimin yurt dışına çıkmasını sağladık ve Türk insanının , Türk Kuaförünün ne denli yetenekli olduğunu göstererek, şanlı bayrağımızı göndere çektik.

Kutsal milli marşımızı gözyaşlarımız ile dünyaya dinlettik. Türk kuaförlerinin ufuklarının açılmasına vesile olduk.O dönemlerde ekiplerimizde bulunan çok değerli kardeşlerimin, şuan bütün dünyada ( Fransa dahil ) kuaförlere eğitim verdiklerini gururla izlemekteyim.

İkinci başkanlık ve Milli ekip yöneticiliği yanı sıra Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarda bireysel ve milli müsabakalarda seçici jüri üyelikleri görevlerini defalarca ifa ettim.

2018 seçimlerinde , sevgili Oktay Erkal başkanımızın aday olmayacağını açıklaması, yönetici arkadaşlarım ve kendisinin de desteği ile başkan adayı oldum... Güveniniz ve desteğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım